6 / 3 / 2021


rozhovor s Viki z BarsAtelier:
"Ak som sa za niečo nikdy nehanbila, boli to moje kresby."Viki je mladé, 23 ročné dievča pochádzajúce z Košíc. Študuje psychológiu, spravuje sociálne siete a vlastní ateliér, o ktorom sa dnes budeme rozprávať. Rovnako sa porozprávame o jej kreatívnych začiatkoch, o jej inšpiráciách, o tom, čo si myslí o slovenskej dizajnérskej scéne a kde by rada videla svoj ateliér o päť rokov. Tak sa príjemne usaďte a začítajte sa do dnešného rozhovoru s touto kreatívnou dušou.úvodná fotografia: Viki z @barsatelier


Ahoj Viki, dovoľ mi sa hneď na začiatku spýtať, ako sa dnes máš? Ak by si mi mala povedať minimálne jednu dobrú vec, ktorá sa Ti dnes stihla stať, aká by to bola?

Ahoj Ivka! Mám sa v rámci možností super, začína mi však na krk dýchať, popri všetkých povinnostiach, diplomová práca, takže sa cítim byť pod určitým tlakom. Dnešnou dobrou vecou je tento rozhovor, na ktorý som sa veľmi tešila od momentu, kedy si ma oslovila.


Kto je Viki z BarsAtelier?

Viki z BarsAtelieru je 23 ročnou rodáčkou z Košíc, dlhoročnou blogerkou, študentkou magisterského stupňa psychológie, taká tá "holka pro všechno" ako mnohí hovoria. Snažím sa byť všestranná, mám mnoho záujmov - cez kozmetiku, blog, fotografiu, grafický dizajn a ilustrovanie, ale na druhej strane som dlhoročná bojovníčka s adaptačnou poruchou, čo s odstupom času viac vnímam v tom, ako som niekedy konala a prečo mám toľko vášní a hobby.


Úprimne, ani si nepamätám, odkedy sa poznáme, aj keď sa teda poznáme iba v rámci online sveta - ale viem, že som Ťa začala registrovať vďaka blogovaniu a vždy som Ťa považovala za veľmi kreatívnu osobu. Ale ako to vnímaš Ty - považovala si sa vždy za kreatívnu osobu alebo si si k tomuto kreatívnemu svetu hľadala cestu?

Veľmi pekne ďakujem za tak milé slová! Čo sa kreativity týka, rodičia ma odmalička brali za tvorivú a vynaliezavú. Vzhľadom k vývinovým miľníkom som celkom skoro začala čmárať, kresliť, písať a môj stôl v detskej izbe bol vždy posiaty rôznymi trblietavými lepidlami alebo výstrižkami. Samozrejme, každý máme svoje chvíle, takže aj ja sa miestami cítim nekreatívna a aj nad tou najmenšou zakázkou dokážem presedieť hodiny pri prázdnom plátne.


Asi budeš súhlasiť, keď poviem, že jedna vec je "kresliť si doma v izbe" a druhá sa podeliť o svoju kreativitu so svetom. Pamätáš si na ten moment, kedy si si povedala, že "idem s kožou na trh & toto je to, čo tvorím" a začala si zverejňovať svoju tvorbu?

Úplne súhlasím a je to vážne diametrálne odlišné. Ak som sa za niečo nikdy nehanbila, boli to moje kresby. Už počas základnej školy som predávala a darovala ceruzkou kreslené obrázky w.i.t.c.h. čarodejníc, Disneyho postavičiek a iných skíc. Viac verejne som začala kresliť približne v 2015 - 2016, kedy som dokonca predala aj niekoľko ručne kreslených (a následne tlačiarňou skenovaných) ilustrácií pre blogerky, ktoré si ich dávali na svoj blog ako titulnú fotografiu. Medzi tieto zákazníčky patrila napríklad Hanka z hana.sk. Síce som s tým neskôr na určitý čas z osobných dôvodov skončila, stále som však tento sen nosila v hlave a v máji 2020 som vytvorila môj ateliér.


Občas to môže byť strašidelné, že - čo ak sa to nebude ľuďom páčiť, čo ak dostanem zlú odozvu, čo ak... Zvykneš mať takéto obavy alebo si sa dokázala od toho nejako odpútať?

Musím poklopať, že negatívna odozva zatiaľ neprišla a akékoľvek výhrady zo strany klientov sme dokázali spoločnými silami dotiahnuť do obojstrannej spokojnosti. Vo svojej tvorbe mám svoj vlastný rukopis a úplne rozumiem, ak tento štýl nesadne každému. Dôležité je, aby klient vedel, do čoho ide a aký štýl môže očakávať. Osobne si myslím, že obavy sú na mieste u každého tvorcu, nikto z nás predsa nie je neomylný a ilustrácia je veľkým záväzkom. Žiaľ som sa od toho ešte neodpútala a nemyslím, že u mňa, ako silnej perfekcionistky, niekedy tie obavy pominú.


... a čo robíš, ak Ti chýba inšpirácia? Kam "na ňu chodíš", čo Ťa inšpiruje?

Často prechádzam Pinterest, avšak inšpiráciu si neukladám, aby ma to potom nelákalo skúšať a tvoriť niečo podobné. Skôr sa snažím nechať všetko uležať v hlave a vymyslieť niečo, čo by bolo vážne stopercentne moje vlastné. Spočiatku som bola trošku odporcom sociálnej siete TikTok, ale paradoxne práve tam som našla veľmi veľa tipov a podobných "small business owners" (majiteľov malých biznisov / obchodov), ktorí ma inšpirovali hlavne v tom, ako to nevzdať.


Máš aj vyslovene grafikov, dizajnérov, jednoducho kreatívcov, ktorých považuješ za inšpiratívnych?

Zo slovenskej populácie je to jednoznačne Peťka z @fancyillustrator a Daniela z @danyelaart. Väčšiu inšpiráciu však nachádzam v zahraničí, keďže na slovenskom trhu prakticky chýba to, čo tvoríme napríklad my dve. Za zahraničie je to teda napríklad HoneyPie London (@honeypie_art), Gretel Lusky (@gretelusky), či duo Aline a Célia zo Sacrée Frangine (@sacree_frangine).Ešte by ma zaujímalo, či máš nejaký rituál, ktorý si zachovávaš, keď ideš tvoriť? Povedzme, že nemôže chýbať šálka čaju, hudba alebo podcast, ...

Asi to bude znieť presne tak, ako si neočakávala, ale rituál nemám. Dôležitý je pre mňa jedine poriadok na stole a samozrejme, hlava nezaťažená problémami a myšlienkami. To ma niekedy dokáže vážne brzdiť v tvorivom procese. Sociálne siete nám často prezentujú, ako sa všetci tvorcovia horlivo pripravujú na tvorbu zapnutím hudby, prípravou čaju, ale mne niekedy stačí len zababušiť sa do deky a začať kresliť.


Predtým, než sa začneme bližšie rozprávať o Tvojom ateliéri, ešte by som sa chcela spýtať na sociálne siete a ako ich vnímaš, ako majiteľka svojho vlastného ateliéru - stíhaš držať krok s trendmi, byť neustále aktívna, tvoriť kvalitný content - napríklad aktuálne sú veľmi obľúbené instagramové reels...

Už dávno som si uvedomila, že pri svojej tvorbe nechcem byť pod tlakom. Možno to z hľadiska algoritmu trošku zníži dosahy, ale nemám potrebu nasilu tvoriť a umelo navyšovať obsah. Na sociálnych sieťach zo seba stále chcem dávať kúsok svojej individuality a práve preto som skôr spontánna. Samozrejme, ideálom je pridávať vo večerných hodinách, kedy sú najväčšie dosahy, nové príspevky vždy prezdieľať v stories, ale to sú už zautomatizované procesy. Byť neustále aktívna nedokážem, popravde, hlavne z dôvodu študijných povinností a popri aktuálnej dipomovej práci verím, že to s mojou aktivitou nebude lepšie. Ale to mi vôbec neprekáža. Istú základňu fanúšikov už mám, takže môj obsah vzniká hlavne kvôli nim. Veľkú pomoc dostávam tiež od svojich ambasádoriek, ktoré vždy spontánne zdieľajú niečo z mojej tvorby, čo udržiava ateliér aktívny, aj počas mojej neprítomnosti.


... áno, všimla som si, že máš svoje ambasádorky. Prečo si sa rozhodla práve pre túto formu spolupráce s blogerkami a ako asi prebieha?

Prichádzalo mi mnoho správ a otázok ohľadom spoluprác, všetky som však odmietala z jedného prostého dôvodu. Ak ponúknem niekomu spoluprácu, nechcem aby to bola pre nich len ďalšia spolupráca, z ktorej majú produkty zadarmo. Na jednej strane som totiž chcela, aby si dané ambasádorky spoluprácu vážili na trošku inej úrovni a zároveň, aby boli istým spôsobom pri mojom tvorivom procese. Som s nimi v kontakte, oznamujem im novinky, zasielam im produkty a určite chcem, aby asistovali aj pri jednom z mojich nadchádzajúcich projektov tak, aby mali priamo možnosť ovplyvniť jeho vývoj. Ambasádorstvo som iniciovala dotazníkom, v ktorom som chcela vedieť viac, než len nejaké dosahy - napríklad, aby mali nejaký prehľad o tom, kým som a čo tvorím. Vybrala som rôzne žienky bez obmedzení, čo sa dosahov týka, ale samozrejme som sa riadila aj tým, aby pre značku boli istým spôsobom blízke. Nedávam im žiadne dátumy, kedy majú čo zdieľať, sú v tomto úplne voľné a častokrát ma prekvapia spontánnosťou a kreativitou.


Vnímaš na Instagrame nejakú slovenskú komunitu grafických dizajnérov, resp. online tvorcov, alebo je to niečo, čo Ti na tom Instagrame chýba?

Aby som bola úprimná, nestotožňujem sa veľmi so slovenskou tvorbou. Máme mnoho talentovaných a úžasných ľudí medzi dizajnérmi a umelcami, a ja ich za to tíško obdivujem, ale svojou tvorbou inklinujem skôr k zahraničným tvorcom. To, čo mi na slovenskej scéne chýba, je hlavne taká tá farebnosť a hravosť tvorby - plné kvetov, pastelových farieb. Možno som sa doposiaľ nedostala k tým správnym sloveským tvorcom, ale vnímam to ako také mínus. Nedávno som tiež prišla na to, že čo sa týka napríklad small businesses (malých obchodov) v oblasti papiernictva, je ťažké (okrem projektu Inspiary od Patry Bene) nájsť niečo, čo by mi bolo "po chuti". A ak sa táto diera nezaplní, asi s tým budeme musieť začať napríklad my dve (smiech).


... haha, nikdy nehovor nikdy - možno s niečím takým začneme. Teraz poďme k Tvojmu ateliéru BarsAtelier. Ako a kedy BarsAtelier vznikol a čo bolo akousi prvou myšlienkou, prečo si sa rozhodla ho založiť?

Ako som už spomínala, prelomový bol máj 2020, kedy pre mňa ateliér bol únikom pred písaním bakalárskej práce. Vedela som, že chcem začať opäť tvoriť, ale aj prekopať môj blog. S myšlienkou som sa pohrávala oveľa dlhšie, ale v máji prišiel impulz aj od môjho priateľa, ktorý bol pre mňa obrovskou podporou.


Čomu všetkému sa v BarsAtelier venuješ?

Primárne sa venujem ilustráciám, plánovačom, kalendárom, ale aj rôznej "malej grafike", napríklad v podobe doplnkov pre Instagram - nálepkám do stories, pozadiam do výberov. Vytvorila som však aj niekoľko pohľadníc, svadobné blahoželania, menovky a prakticky čokoľvek, s čím ma klienti oslovili. Nebránim sa žiadnym novým produktom, čoho dôkazom sú napríklad objednávky GIFov pre rôzne firmy. Dôležité je, aby mal klient víziu o produkte a jeho účele.Tvoje GIFy sa tešia veľkej obľube! Vedela by si čitateľom opísať, ako ich tvoríš a čo Ťa pri ich tvorbe inšpiruje?

Musím priznať, že keď som dnes ráno videla 155,9 milióna zhliadnutí, bola som veľmi dojatá. Sama som neočakávala, že by som to v tomto ohľade dotiahla tak ďaleko. Proces tvorby je popravde veľmi jednoduchý a určite naň plánujem vytvoriť niekoľko videí, ktoré časom budú snáď aj na YouTube. Zatiaľ je k dispozícii jedno inštruktážne video na mojom IGTV (ktoré nájdete na tomto odkaze). Inšpiruje ma hlavne minimalizmus a pastelové farby. Dlho mi medzi GIFmi chýbali napríklad práve slovenské nápisy a odkedy som sa v tvorbe GIFov celkom rozbehla, vytvorila som niekoľko svojich. Dajú sa nájsť pod kľúčovými slovami "barsvee" a "barsatelier".


Svoj obchodík máš aj na platforme Etsy, kde Ťa ľudia môžu nájsť ako BarsAtelierShop. Etsy je veľká celosvetová platforma a zviditeľniť sa na nej môže byť naozaj ťažké. Ako vnímaš túto platformu a svoje pôsobenie na nej?

Etsy je pre mňa skôr len takým virtuálnym katalógom toho, čo napríklad v oblasti plánovačov či doplnkov na Instagram ponúkam. Súhlasím s tým, že zviditeľniť sa je náročné, ale popravde už si ma tam niekoľko ľudí zo zahraničia našlo, a paradoxne šlo o osoby žijúce napríklad v USA, ktoré nepoznám ani z Instagramového profilu ateliéru. Na Slovensku je táto platforma ešte jedna veľká neznáma, ale verím, že práve jej využívanie u malých tvorcov ju môže priviesť do povedomia aj v našich končinách. Zákazníkov som mala aj zo Slovenska a preto verím, že Etsy budúcnosť ešte len čaká.


Ako viem, BarsAtelier zatiaľ nie je Tvoja “full-time” činnosť. Študuješ na vysokej škole aj pracuješ. Ako sa Ti darí toto všetko manažovať a skĺbiť tak, aby si všetko stíhala?

Okrem ateliéru spravujem sociálne siete, doučujem anglický jazyk, štatistiku a študujem psychológiu. Musím uznať, že je to veľmi náročná kombinácia, ale práve dobrý time management vie urobiť veľa. Využívam svoje vlastné plánovače, dobrým priateľom mi je aplikácia Notion, ale aj Google Calendar či Windows To Do List. Všetky zariadenia mám prepojené, potrebné veci nahraté v cloude, a to je pre mňa polovica úspechu. Samozrejme treba mať aj časový harmonogram, kde veľakrát zlyhám a pracujem na objednávkach aj cez víkendy, ktoré by som chcela mať voľné pre spoločný čas s priateľom, a často aj po nociach. Snažím sa vždy určiť deadline na dokončenie vecí 2 dni pred oficiálnym deadline, tak aby ma nič nezaskočilo. Veľmi sa mi to osvedčilo práve kvôli neočakávaným objednávkam a zákazkam.Pripravuješ akékoľvek nové projekty alebo produkty, o ktorých by si nám dnes mohla a chcela povedať?

Zatiaľ to asi nechám tajomstvom, ale môžem povedať, že jeden veľký projekt mám úspešne rozpracovaný a v októbri by som ho chcela mať hotový. Čo sa iných noviniek týka, pri mojej spontánnosti je možné, že novinka vznikne aj na kolene počas písania tohto článku (smiech).


Na takmer záver by som sa Ťa chcela spýtať takú typickú otázku z pohovorov (smiech) - kde vidíš seba a svoj ateliér o päť rokov?

O päť rokov by som svoj ateliér rada videla hlavne zhmotnený vo vlastnom office v Prahe, s výhľadom na historické centrum, a hlavne obohatený o ďalšie produkty a písacie potreby. V tom čase by som už chcela distribuovať vlastné zápisníky, notesy a iné študijné či kancelárske doplnky.Na záver mi dovoľ poďakovať sa Ti za tento milý rozhovor, popriať Ti veľa úspechov vo všetkom, čo robíš a veľa spokojných zákazníkov. A ak by si chcela čokoľvek odkázať našim čitateľom, pokojne tak môžeš spraviť...

Veľmi pekne ďakujem, bolo mi potešením zodpovedať na Tvoje otázky! Čitateľkám, čitateľom a všetkým, ktorí túžia po svojom “small business” by som rada odkázala: Nebojte sa snívať. Nemajte veľké očakávania, ale zároveň oceňte svoje schopnosti. Cena je to, čo človek platí, ale hodnota je to, čo získava. Vzdelávajte sa v nových veciach, investujte do členstiev a kurzov. Vráti sa Vám to v podobe desiatok či stoviek spokojných zákazníkov. A ak vám niečo na trhu chýba - možno je to práve príležitosť pre Vás, aby ste to vytvorili. A hlavne, podporujte sa navzájom.


i v a n n a    m a l i k    d e s i g n


O B C H O D N É    P O D M I E N K Y

K O N T A K T

B L O G

s o c i á l n e    s i e t e    &    o b c h o d


I N S T A G R A M

F A C E B O O K

S A S H E
© I V A N N A    M A L I K    D E S I G N
2 0 2 2