25 / 7 / 2021


rozhovor s Berenikou zo SimplyBerenica:
"I v dnešnom svete technológii som pri tvorbe návrhov verná papieru a ceruzke, a rada si svoje náčrty kreslím..."Berenika, ktorá stojí za grafickým štúdiom SimplyTheStudio a online magazínom SimplyBerenica, je mladé inšpiratívne dievča pochádzajúce zo Slovenska a takiež aj moja dobrá internetová kamoška. Bereniku som oslovila na rozhovor, aby sme sa mohli porozprávať o jej začiatkoch, o plánoch do budúcnosti, o trendoch vo webovom dizajne a aj o jej novej kolekcii udržateľného oblečenia...úvodná fotografia: Berenika zo @simplyberenica


Ahoj Berenika! My dve sa poznáme už dlhšiu dobu, pracovali sme spolu na nejakých projektoch a myslím si, že sme aj dobré internetové kamošky, tak s pokojným svedomím môžem povedať, že si pre mňa jedna úžasná a talentovaná mladá žena s vynikajúcim štýlom a pracovnou morálkou. Kto je však Berenika v Tvojich očiach?

To ťažko povedať. Mám pocit, že sa každým dňom mením a rastiem, menia ma rôzne okolnosti a situácie. No ak by som mala samú seba popísať jedným slovom, asi by som sa označila ako snílek. Vždy som mala hlavu v oblakoch a asi sa toho nikdy úplne nezbavím. Rada vidím vo svete dobro a lásku.


Pamätáš si na svoje začiatky v tomto online priestore? Ak dobre viem, tiež si začínala so svojím vlastným blogom a postupne sa pridávali ďalšie projekty. Čomu všetkému sa aktuálne venuješ?

S blogovaním som začala pred desiatami rokmi viac-menej náhodne. Natrafila som na blog jednej kamarátky a zaujal ma natoľko, že som zatúžila po vlastnom "kútiku internetu". Z fanúšikovských blogov som prešla na autorské, a dnes sa venujem písaniu online magazínu SimplyBerenica. Okrem toho pracujem na vlastnom grafickom štúdiu SimplyTheStudio - to sa primárne sústredí na webový dizajn, ale mojim cieľom je rozšíriť ho aj o branding či grafické materiály.


... a ako to všetko stíhaš? Využívaš diáre alebo plánovače? Ak máš akékoľvek tipy spojené s time managmentom, sem s nimi, prosím!

Nedávno sa ma jedna kamarátka pýtala rovnakú otázku. Po desiatich rokoch blogovania a tvorby online obsahu som si už vytvorila istý systém a viem, ako na to. Viem, ako dlho mi trvá písanie jedného článku, koľko času potrebujem na hľadanie informácií, viem si zariadiť povinnosti tak, aby mi ostalo dosť času na kódovanie. Mojim veľkým pomocníkom je Google kalendár, čo je pre mnohých nudná voľba, ale mne veľmi vyhovuje jeho jednoduchosť, možnosť vytvárania pripomienok, zdieľaných alebo špecializovaných kalendárov a to, že mám k nemu prístup z akéhokoľvek zariadenia - či už z notebooku, kedy pracujem, alebo z mobilu, ak si náhodou ráno v autobuse spomeniem na nejakú úlohu, ktorú musím splniť.Ako som už spomenula, rovnako ako Ty, aj ja som začínala v tomto online priestore s vlastným blogom. A práve vďaka Tebe môžem vďačiť za mnoho krásnych dizajnov, ktoré si na môj blog v minulosti vytvorila. Ešte stále sa venuješ dizajnom na blog alebo sa skôr zameriavaš na dizajnovanie iných platform (e-shopy, weby, ...)?

Kódovaniu šablón pre Blogger sa stále venujem; aj keď v trochu obmedzenom režime. Teraz všetok môj "voľný čas" zamestnáva SimplyBerenica, ale v blízkej dobe by som sa chcela k tomu vrátiť. Okrem toho sa čoraz viac začínam venovať aj kódovaniu webových dizajnov "na zakázku" - teda priamo na objednávku od klienta. Momentálne pracujem na jednom skvelom projekte a teším sa, kedy bude hotový.


Vedela by si našim čitateľom priblížiť, ako taký kreatívny proces tvorenia dizajnu na web prebieha?

Vždy to musí začať dobrým nápadom. I v dnešnom svete technológii som pri tvorbe návrhov verná papieru a ceruzke, a rada si svoje náčrty kreslím, lepšie sa mi potom pracuje. No najdôležitejšie je pri tvorbe zohľadniť dve veci - jednak klienta, jeho značku a branding, a zároveň čitateľa/návštevníka webu, pre ktorého musí byť stránka prehľadná, ľahko navigovateľná, zaujímavá a zapamätateľná.


Kreatívny proces vo všeobecnosti nie je ľahký a občas nás každého zasiahne pocit bezmocnosti a cítime sa, že inšpirácia nie a nie prísť. Čo robíš, ak nevieš ako začať a ako tvoriť?

Netlačím na seba. Z vlastných skúseností viem, že nápad príde sám. Rada sa nechávam inšpirovať okolím, všímam si detaily, farby, harmóniu. Ak sa stane, že sa zaseknem a neviem sa pohnúť, nechám projekt tak a venujem sa plne niečomu inému. A vo väčšine prípadov platí, že ak sa k tomu vrátim o pár dní, zrazu to vidím z úplne iného pohľadu a presne viem, ako pokračovať.


... kto je pre Teba najväčšou inšpiráciou?

Všetko. Neviem vybrať len jedného človeka alebo zdroj. Nechávam sa inšpirovať rodinou a blízkymi, mám značky, ktoré sú mi vzorom, často hľadám inšpiráciu na Pintereste alebo iných sociálnych sieťach. Snažím sa chodiť po svete s otvorenými očami.


Verím, že každý jeden dizajn, ktorý si vytvorila je svojim spôsobom špeciálny... je však nejaký, ktorý Ti ešte špeciálnejšie utkvel v pamäti?

Vybrala by som dva - šablóna pre Blogger NETTLE, pri ktorej som sa inšpirovala svojou najlepšou kamarátkou (a vždy, keď si šablónu niekto kúpi, tak si na ňu spomeniem a zahreje ma pri srdci); a potom šablóna DAHLIA, pri ktorej som mala pocit, že som konečne našla svoj vlastný štýl tvorby, ktorý dokonale odzrkadľuje smer, ktorým sa chcem vybrať.


... čo také trendy? Sú v móde, v kozmetike, sú aj vo webovom dizajne? Aké sú aktuálne trendy?

Samozrejme. V poslednej dobe sa a vrchol dostáva minimalizmus a čoraz viac značiek zjednodušuje svoje logo i celý branding. Vedú jednoduché fonty, neutrálne farby a negatívny priestor (teda biela/nevyužitá plocha v návrhu).


Okrem SimplyTheStudio sa venuješ aj online magazínu SimplyBerenica. O akých témach v online magazíne píšeš?

SimplyBerenica je magazín zameraný na udržateľnosť, minimalistický životný štýl a vegánstvo, teda témy, ktoré mi sú veľmi blízke. Na blogu zdieľame tipy ohľadom bezodpadového života, zníženia produkcie odpadu, píšeme o jednoduchom a pomalom životnom štýle, do popredia dávame zaujímave značky prírodnej kozmetiky a slow fashion, a vymýšľame jednoduché vegánske recepty.


Si jediná autorka tohto online magazínu alebo je niekto, kto Ti s článkami pomáha?

Nie, SimplyBerenica netvorím sama. Okrem mňa za ním stojí aj môj najlepší kamarát Pavel. Hoci som dlhé roky bola zvyknutá pracovať sama, zbožňujem to, že ho tvoríme dvaja - je skvelé mať niekoho, kto rovnako miluje písanie, vymýšľanie receptov a tvorbu online obsahu, s kým sa viem radiť a kto mi vie pomáhať.


Je niečo, o čo sa môžeš a chceš s nami podeliť, čo pripravuješ v rámci týchto projektov? Na čo sa môžeme tešiť?

Pár dní dozadu sme na SimplyBerenica spustili predaj vlastnej kolekcie udržateľného oblečenia. A sme na ňu hrdí, každý kúsok je presne taký, aký sme chceli. Kolekcia pozostáva z deviatich letných kúskov, ktoré sa nesú v duchu minimalizmu a pomalej módy.Je SimplyTheStudio Tvoja "full-time" činnosť alebo je to niečo, čo Ťa ešte len čaká?

Studio zatiaľ nie je moja full-time práca, ale pevne verím ,že sa k tomu postupne dostanem. Je to ale beh na dlhšiu trať a chce to trpezlivosť.


Predtým, než zbehne tento rohovor ku svoju koncu - kde vidíš SimplyTheStudio o päť rokov?

Chcem, aby ma práca naďalej bavila tak, ako doteraz. Kódovanie milujem a napĺňa ma vidieť niečo, čo som spravila ja,, čo som vytvorila "z ničoho", milujem sledovať, ako sa jednoduchý náčrt na papieri mení na fungujúci nádherný web dizajn. A, samozrejme, dúfam, že o päť rokov to bude môj primárny zdroj príjmu a moja práca.


Na záver, mi milá Berenika, dovoľ poďakovať za Tvoj čas a tento rozhovor! A ak by bolo čokoľvek, čo by si chcela našim čitateľom odkázať, môžeš na to využiť tento priestor...

Ja ďakujem za oslovenie! Čitateľkám a čitateľom by som odkázala asi len toľko, nech sa neboja snívať a nech kráčajú za svojim snom.


i v a n n a    m a l i k    d e s i g n


O B C H O D N É    P O D M I E N K Y

K O N T A K T

B L O G

s o c i á l n e    s i e t e    &    o b c h o d


I N S T A G R A M

F A C E B O O K

S A S H E
© I V A N N A    M A L I K    D E S I G N
2 0 2 2