20 / 3 / 2021


ako si vybudovať portfólioAk ste v grafickom dizajne noví, tak ako my, môže byť pre vás ťažké začať si budovať vlastné portfólio. Predpokladáme, že nemáte za sebou kopec spoluprác, ktoré by ste mohli budúcim klientom predstaviť. Keďže aj my ešte stále na svojom portfóliu pracujeme, hľadali sme spôsoby, ako si ho začať budovať aj bez predošlých projektov. Dnes by sme Vám chceli predstaviť niekoľko spôsobov ako a kde si svoje portfólio vybudovať.úvodná fotografia: unsplash.com


ako si vybudovať portfólio

Najprv sa pozrieme na to, ako si vybudovať portfólio. Ako sme hovorili v úvode, je niekoľko spôsobov ako si vytvoriť portfólio - od zdieľania svojej minulej práce pre reálnych klientov, re-dizajnov iných projektov a značiek, až po vymyslenie svojich vlastných projektov, pomocou ktorých ukážete svoje predstavy, skúsenosti a zručnosti. A teraz si povieme ako na re-dizajny a vlastné projekty.


RE-DIZAJNY

Re-dizajny môžu byť veľmi zábavnou formou ako si vybudovať svoje vlastné portfólio, ale pri jeho tvorení si treba dávať veľký pozor. Podstatou re-dizajnovania je prerábanie buď vlastných starých dizajnov alebo dizajnov niekoho iného. Pri prerábaní svojich starých vlastných projektov sa nemáte čoho obávať, samozrejme, ak už nejaké svoje staré projekty máte. Vtedy sa do toho pustite bez obáv a užívajte si proces naplno!

Avšak, ak sa rozhodnete prerobiť dizajn niekoho iného, vždy si najprv zistite, či by s tým daná značka nemala problém a vypýtajte si povolenie. Možno si poviete, že nejakú veľkú značku nebude zaujímať, či ste si vy, ako malý grafický dizajnér, dovolili prerobiť ich prácu - a možno máte pravdu, no určite nechceme nič riskovať, že? Preto vám odporúčame začať s malými značkami, ktoré môžete osloviť a pri ktorých sa dočkáte aj reálnej odpovede. Napríklad ako my -  na svoj prvý re-dizajnový projekt sme oslovili českú značku Kendl.s, ktorá vyrába prírodné sójové sviečky. Môžete osloviť kohokoľvek - od lokálneho predajcu medu až po obchod s oblečením, vymyslieť pre nich nové etikety, visačky na oblečenie, logá, letáky, bannery na web alebo čokoľvek iné. Svoje nové dizajny potom zaujímavo odprezentujete, s čím vám môžu ľahko pomôcť tzv. mock-upy (o ktorých vám môžeme povedať nabudúce), popíšete svoje myšlienky a nápady, ktoré ste mali pri tvorení a hotovo - svoj prvý re-dizajnový projekt máte na svete.


VLASTNÉ PROJEKTY

Vlastné projekty môžu byť taktiež veľmi zábavnou formou ako si vybudovať portfólio, možno i zábavnejšou ako re-dizajny. Navyše sa pri vlastných projektoch nemusíte báť takmer ničoho a od nikoho si nemusíte pýtať povolenie, pretože nebude prerábať nič, čo už existuje. Vymyslite si svoju vlastnú fiktívnu značku, obchod, ... jednoducho projekt, ktorý prepracujete od úplného základu až po finálny kúsok vo vašom portfóliu. Vymyslite samotnú podstatu a zameranie vašej novej fiktívnej značky, logo, farebnú paletu, fonty,... Potom opäť svoje dizajny a nápady zaujímavo odprezentujte, popíšte svoje myšlienky a nápady, prečo ste sa rozhodli konkrétne veci spraviť práve tým spôsobom, popíšte vaše jednotlivé kroky a hotovo - ďalší, a teraz svoj úplne vlastný, projekt máte na svete.


kde si vybudovať portfólio

Ako si začať budovať portfólio by sme už vedeli, teraz prichádza otázka "kde". Rovnako ako pri spôsoboch, ako si portfólio vybudovať, aj tu máme viac možností. Jednou z nich je využiť služby webov špeciálne na to určených, tzv. portfolio builders, ktoré vám ponúkajú rôzne šablóny a nástroje, ktoré vám tvorenie samotného portfólia uľahčia. Medzi najznámejšie portfolio builders patria Squarespace alebo Wix. Za nevýhodu by sme mohli považovať fakt, že tieto weby neponúkajú svoje služby zadarmo, na druhej strane však máte tvorbu portfólia vďaka ich nástrojom ľahšiu. V rámci tohto webu a domény, ktoré si ročne platíme, sme vytvorili vlastný priestor pre naše portfólio, ktoré môžete nájsť tu. Každý projekt má svoj vlastný článok, v ktorom zdieľame fotografie a texty, v ktorých hovoríme a kreatívnom procese. Takto každý, kto zavíta na náš web, nájde všetko na jednom mieste - od našich služieb, cez produkty a aj tento blog, až po portfólio.


tipy, ktoré je dobré si pamätať

Nakoniec by sme sa s vami chceli podeliť o niekoľko tipov, ktoré je dobré si pamätať - či už aby ste posunuli svoje portfólio na vyššiu úroveň hneď na začiatku alebo aby ste sa vyhli zbytočným problémom:

- rozpíšte sa o jednotlivých krokoch - ako sme už viackrát v tomto článku spomenuli, pri prezentovaní svojej tvorby sa rozpíšte o jednotlivých krokoch, svojich myšlienkach a nápadoch, ktoré vás doviedli k finálnemu výsledku, na ktorý sa práve pozerá váš nádejný budúci klient. Vžite sa do jeho kože - darmo sa budete pozerať na kopu fotografií, ktorým nebudete rozumieť - budete si dávať otázky prečo zvolili práve toto písmo alebo čo ich viedlo k výberu týchto farieb. Preto hneď na tieto otázky zodpovedajte bez toho, aby ich musel niekto položiť. Vysvetlite výber fontov, farieb, rozloženie, ... čo vás k tomuto výberu viedlo a čo vás inšpirovalo.

- používajte iba materiál, ktorý je bezplatný na komerčné účely - či už ide o fonty, vektory alebo ikonky. Dávajte si veľký pozor na to, aký materiál používate. Väčšina materiálov môže byť krásna, avšak určená iba pre osobné použitie. Preto si nezabudnite vo filtroch vždy zaškrtnúť políčko "pre komerčné účely", resp. commercial free use. Vyhnete sa tak zbytočným problémom s autorskými právami, čo nie je žiadna sranda.

- inšpirujte sa - ak Vám chýba inšpirácia a neviete ako začať, nebojte sa zavítať na rôzne platformy a nasávať inšpiráciu z nich. Určite všetci poznáme Pinterest, kde nájdeme inšpirácie až až, alebo sa motajte Instagramom a hľadajte inšpiráciu tam. Pozor však na kopírovanie, aby ste sa opäť nedostali do problémov.

i v a n n a    m a l i k    d e s i g n


O B C H O D N É    P O D M I E N K Y

K O N T A K T

B L O G

s o c i á l n e    s i e t e    &    o b c h o d


I N S T A G R A M

F A C E B O O K

S A S H E
© I V A N N A    M A L I K    D E S I G N
2 0 2 2